Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri belirtileri, nedenleri, teşhis ve tedavileri hakkında Taner Usta ile hemen şimdi iletişime geçin.

Türkiye’de kadınlarda en çok görülen 10 kanser türünün arasında meme, over, endometrium ve serviks kanseri yer alıyor. Bu araştırma ile birlikte de jinekolojik kanserlerin aslında ne kadar yaygın olduğunu görmek mümkün.

Düzenli yapılan jinekolojik muayene ile kadınlarda sıkça görülen jinekolojik kanserleri erkenden teşhis etmek kolaylaşmaktadır. Takip edilen muayeneler sayesinde yapılan erken teşhisler sayesinde bu hastalıklar atlatılabiliyor.

Pek çok kanser türünde olduğu gibi jinekolojik kanserlerde de erken teşhis hayatta kalma oranı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Bilinen Jinekolojik Kanser Türleri

 

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında bulunan hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmeden önce patolojik bulguları ile teşhis edilebilir. Bu nedenle cinsel açıdan aktif olan tüm kadınların yılda bir kez jinekolojik muayene ve smear testi yaptırması çok önemlidir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında cinsel ilişki sırasında vajinal kanama bulunmaktadır. Bunun yanı sıra adet düzensizliği, kötü kokulu ve koyu renkli akıntı, menopoz sonrası kanama rahim ağzı kanserinin belirtilerinden bazılarıdır.

 

Rahim (Endometrium) Kanseri

Rahim kanseri ya da diğer adıyla endometrium genellikle menopoz sonrasında görülen bir kanser türüdür. Menopoz sonrası dönemde ya da adet dönemi dışında kanama, vajinal sıvıda artış, cinsel ilişki sonrası kanama rahim kanseri belirtileri arasında yer alır.

 

Yumurtalık (Over) Kanseri

Over kanseri olarak da bilinen yumurtalık kanseri belirtileri oldukça geç ortaya çıkan bu nedenle de jinekolojik kanserler arasında hayatta kalma oranı en düşük olan kanser türüdür. Rutin jinekolojik muayenenin çok önemli olduğu over kanserinin belirtilerinden bazıları iştah kaybı, kabızlık, karında ele gelen kitle,  sık idrara çıkma ve kasık bölgesinde ağrı olarak bilinmektedir.

 

Vulva Kanseri

Nadir görülen jinekolojik kanser türlerinden birisi olan vulva kanserinin ortaya çıkma süresi oldukça uzundur. Vajinanın dış dudaklarında görülen bu kanser türü kötü kokulu akıntı, kanama kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

 

Vajina Kanseri

Vajina kanserinin çoğunlukla genetik olarak geçen ve nadiren görülen bir jinekolojik kanser türüdür. Vajinanın şişmesi, adet dönemi dışında kanama ve leğen kemiğinin olduğu bölgede ağrı gibi belirtiler vajina kanserine işaret ediyor olabilir.