Robotik Jinekolojik Cerrahi

Jinekolojide Robotik Cerrahi hakkında detaylı bilgi almak ve uzman görüşlerine erişmek için hemen şimdi Taner Usta ile iletişime geçin.

‘Robot’ kavramı insanlara her zaman çekici gelmiştir. Robotik cerrahi dendiğinde de akla ilk gelen soru ‘Ameliyatı bir robot mu yapıyor?’ Bu soruya rahatlıkla ‘hayır’ diyebiliriz. Ameliyatı yapan robot değil yine bir cerrah. Robotik cerrahide cerrah robota komut verir, hasta konsolunda bulunan kollar ise cerrahtan aldığı tüm komutları birebir eşzamanlı olarak yansıtarak operasyonu gerçekleştirir.

En önemli fark ise cerrah ameliyat bölgesini robotun yetenekleri sayesinde kendi gözünden çok daha net ve yakından, 3 boyutlu olarak görebilir, oturarak çalıştığı için daha az yorulur ve buna benzer birçok avantajı kullanabilir.

Robotik cerrahi minimal invazif cerrahinin bir türüdür. Minimal invazif cerrahi, hastayı büyük bir kesiden ameliyat etmek yerine 1 cmden daha küçük kesilerden yerleştirilen özel cerrahi aletler ile çevre dokulara daha az zarar vererek yapılmasıdır. Robotik cerrahi sisteminde bir kamera kolu ve cerrahi aletlerin takılı olduğu mekanik kollar bulunur. Cerrah aletleri ve kamerayı operasyon odasında bulunan bir konsoldan kontrol eder. Bu konsol cerraha operasyon alanının normal gözle görülemeyecek, yüksek çözünürlüklü, büyütülmüş ve 3 boyutlu görüntüsünü verir. Açık cerrahide cerrah elinin ve aletlerin giremeyeceği ya da çevreye zarar verebileceği durumlarda yapay bir el gibi çalışan robot, cerrahın elinin konsoldaki hareketlerini birebir  içeriye aktarmakta ve ameliyatı mükemmelleştirmektedir. Robotik Cerrahide; cerrah, ameliyathanede hastanın yanında bulunan cerrah konsolundan, hasta konsolundaki el bileğini model alan kolları kullanarak ameliyatı gerçekleştirir.

Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de aktif olarak kullanılan da Vinci robotik cerrahisi minimal invaziv laparoskopik cerrahi temeli ile uygulanan bir yöntemdir. Dünyada yaklaşık olarak 4.000 robotik cerrahi sistemi bulunmaktadır ve bugüne kadar 4 milyona yakın ameliyat başarılı bir şekilde yapılmıştır. Türkiye’de 34 Robotik cerrahi sistemi bulunmaktadır. Kamu, özel ve üniversite hastanelerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Robotik Jinekolojik Cerrahi İle Hangi Ameliyatlar Yapılabilir?

Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparoskopik cerrahi ile yapılabilen bütün jinekolojik ameliyatlar robot ile de yapılabilmektedir.

 • Histerektomi (rahim alma)
 • Myomektomi
 • Endometriozis (çikolata kisti)
 • Over (yumurtalık) ameliyatları
 • Pelvik Organ Prolapsus (rahim sarkması)
 • Jinekolojik Kanserler
 • Tıkalı Tüplerin Açılması

Tıp dünyasında cerrahinin ulaştığı en ileri teknoloji olan robotik cerrahi ilk olarak 1994 yılında kardiyovasküler cerrahide kullanıldı. Sonraki yıllar en yaygın kullanım alanı üroloji
ameliyatları oldu. Cerrahi alanda büyük kolaylık ve hasta konforu sunan robotik cerrahi ile karın içinde birçok hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Doktor, ameliyatı özel bir robotik cerrahi sistem kullanarak uzaktan yönetir. Özel olarak tasarlanmış bu robotik sistem ile uygulanan cerrahi girişimlerde karın bölgesine yapılan küçük kesilerden karın içine robotun kullanacağı özel aletler yerleştirilir. Gelişmiş kamera sistemi sayesinde en ince detay görülür.

Robot Cerrahisinin Kullanıldığı Alanlar

Kadın Hastalıkları: Rahim kanserleri, rahim sarkması, rahim alma, myom ameliyatları, çikolata kisti
Üroloji: Mesane kanseri, prostat kanseri, böbrek kanseri

Kalp Cerrahisi: Kalp kapağı ve bypass cerrahisinde
Genel Cerrahi: Kalın bağırsak cerrahisi, şişmanlık cerrahisi, pankreas, fıtıklar

Avantajları

Robotik cerrahinin avantajları, hem cerrahi alanda büyük kolaylık hem de hasta konforu açısından öne çıkmaktadır;

 • Daha kısa hastanede kalış süresi
 • Daha az enfeksiyon riski
 • Daha az kan kaybı ve transfüzyon riski
 • Daha az ağrı
 • Hızlı iyileşme
 • Günlük hayata ve aile yaşantısına daha hızlı dönüş
 • Küçük, görülmesi zor yara izi

Jinekolojide Robotik Cerrahi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için jinekolojiderobotikcerrahi.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.