İnfertilite (Kısırlık)

İnfertilite (Kısırlık) hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Kısırlığın birçok sebebi vardır ve tedavi edilmesi mümkündür.

Bebek sahibi olmak isteyen ve bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bebek sahibi olmayan kişilerin infertilite sorunu vardır. İnfertilite üreme kapasitesinin azalması anlamına gelir ve kesinlikle üreme fonksiyonun tamamen kaybedilmiş olduğu anlamına gelmez.

İnfertilite çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak %15’lik kesiminde görülen oldukça yaygın bir sorundur. İnfertilite gebeliğin gerçekleşmesi için gereken şartlar yerine gelmiş olsa da ortaya çıkabilir. Çikolata kisti gibi nedenlere bağlı olarak da infertilite ortaya çıkabilir.

 

İnfertilitenin Değerlendirilmesi

Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde kısa sürede sonuç elde etmeye odaklıdırlar. Ancak gebelik için uygun zamanlar göz önünde bulundurulduğu zaman kısa sürede sonuca ulaşmak zordur. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin kısırlıktan şüphelenmeye başlamadan önce bir yıl kadar beklemesi gerekir. 25 yaşın altındaki çiftlerde bu süre iki yıla kadar uzar.

Çiftler infertiliteden şüphelenseler bile süreci bir doktor ile konuşmak ve planlama yapmak gerekir. Bazı durumlarda tıbbi açıdan süreci değerlendirmek bile sürecin kolayca aşılmasına neden olabilir. İktidarsızlık, yeterli cinsel ilişkiye girmeme, ilişki sonrası duş almak ve kayganlaştırıcı gibi kozmetikler kullanmak gebeliğe engel olabilir.

Kadınların yumurtlamasının ayda bir kez gerçekleştiği ve döllenme için ortalama olarak 18 saatlik bir zaman dilimi olduğu göz önünde bulundurulduğunda sadece doğru bir değerlendirme ile kadının gebe kalmasına yardımcı olmak mümkündür.

 

Erkeğin Değerlendirilmesi

İnfertilite değerlendirmesinde çevresel etmenler elenirse bireylerin değerlendirilmesi gerekir. Bu süreç erkekte spermin incelenmesi ile gerçekleştirilir. Sperm sayısı, antisperm antikorları ve spermin dölleyebilme yeteneği gibi faktörler testler ile değerlendirilir.

 

Kadının Değerlendirilmesi

Kadında infertilitenin değerlendirilmesinde yumurtlama süreci incelenmelidir. Yumurtlamanın olup olmadığı bu süreçte değerlendirilir. Obezite, stres, hormonal bozukluklar ve tiroit hastalıkları yumurtlamaya etki edebilir. Bunun dışında tüplerin spermin taşınmasını sağlaması döllenme için büyük önem taşır.

Bu nedenle de tüplerin de infertilite için değerlendirilmesi gerekir. Kadında değerlendirme yapılırken yumurtlama ve tüplerden sonra rahim kontrol edilir. Rahimde miyom gibi oluşumların olması, rahmin doğumsal anomaliye ya da yapışıklıklara sahip olması infertilite nedenleri arasında yer alabilir.