Magnezyum ve Çikolata Kisti İlişkisi

15.02.2022
Magnezyum ve Çikolata Kisti İlişkisi

Üreme çağındaki kadınların en önemli sağlık sorunlarından biri olan Endometriozis halk arasında çikolata kisti adıyla bilinir. Nedeni bulunamamış bir hastalık olan çikolata kisti her yaş grubunda görülebilir.

Rahmin iç yüzeyini kaplayan dokuya endometriyum denilir. Rahmin iç yüzeyini oluşturan endometriyal dokunun yumurtalıklarda, bağırsaklarda ve pelvisi kaplayan dokularda veya uzak organlarda büyümesi sonucu endometriozis ortaya çıkar. Endometriyal dokunun pelvik bölgenin dışına yayılması alışılmadık bir durum olsa da imkânsız değildir. Rahmin dışında büyüyen endometriyal doku, endometrial implant olarak adlandırılır.

Adet döngüsünün neden olduğu hormonal değişiklikler, yanlış yerde bulunup, büyüyen endometriyal dokuyu etkiler. Bölgede savaşan hücrelerin anormal birikimine neden olur ve ağrı oluşmasına neden olur. Bu dokunun büyüyeceği, kalınlaşacağı ve etraftaki dokularda yoğun fibrozis oluşumuna neden olur. Zamanla ilerleyen fibrozis dokularda;

  • Tahrişe,
  • Dokuların pelvik organları birbirine yapıştırdığı adezyonlara,
  • Adet döneminde şiddetli ağrıya,
  • Barsaklarda pasajın iletilmesi, dışkılama ile ilgili sorunlarına neden olabilir.

Endometriozisle Mücadele Ederken Magnezyum Alımınızı Artırmalısınız

Magnezyum endometriozis sorunu yaşayan kadınların yorgunlukla savaşmasına ve dengelenmesine yardımcı olabilir. Magnezyumun kas gevşetici özelliği vardır. Aynı zamanda sinirlerin uyarılma eşiğini yükseltir.

Böylece mevcut ağrının daha az hissedilmesine katkı sağlar. Özellikle akşam alınan magnezyum gevşemeye ve iyi bir uyku uyumaya yardımcı olur. Bu da beraberinde kaliteli bir uykuyu, dinlenmeyi ve yorgunluğun giderilmesini getirir.

Ayrıca potansiyel olarak kadınları gece uyanık tutabilen ya da uyku bozukluğuna neden olabilen hormon ve kan şekeri dengesizliklerinin etkilerini de dolaylı olarak azaltabilir. Magnezyum aynı zamanda enerji üretiminde de önemlidir. Bu nedenle magnezyum eksikliği genellikle yorgunluğa ve halsizliğe yol açar.

Endometriozis hastalarında östrojen baskınlığı adı verilen bir hormon dengesizliğine sahip olma ihtimali oldukça yüksektir. Hormonları düzenleyen ve kontrol eden endokrin sistemin düzgün çalışması için diğer besinlerin yanı sıra magnezyuma da ihtiyacı vardır. Ayrıca vücut kan şekerini düzenlemek için magnezyum kullanır. Kan şekeri dengesizliği de hormonlarda dengesizliklere neden olabilir.

Magnezyum eksikliği depresyona ve duygu durum bozukluklarına neden olabildiğine dair bulgular da mevcuttur. Magnezyum vücutta yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi olduğu bilinen bir kimyasal olan GABA’yı (Gama-Aminobütrik Asit) artırır.  Hipotalamik hipofiz adrenal eksenini (HPAA) destekleyerek stresi azaltır ve hormonların dengelenmesine katkıda bulunur.

Diyetlere magnezyum takviyelerinin dahil edilmesi ya da beslenme programlarına magnezyum açısından daha zengin besinler eklenmesi kişinin kendisini daha iyi ve daha enerjik hissetmesini sağlayabilir. Magnezyum kakao, esmer pirinç, yulaf, fındık, baklagiller, avokado, yeşil yapraklı sebzeler ve incir gibi besinlerde bolca bulunur.

Endometriozis (Çikolata Kisti) hakkında daha detaylı bilgi almak için https://cikolatakisti.info/ sitemi ziyaret edebilirsiniz.