Kadınlarda özel bölge estetiği ameliyatlarını kim yapmalı? Jinekolog mu? Estetik Cerrah mı?

28.08.2019
Kadınlarda özel bölge estetiği ameliyatlarını kim yapmalı? Jinekolog mu? Estetik Cerrah mı?

Kişilerin zihninde estetik ameliyatlar ile ilgili pek çok soru işareti vardır. Öncelikle doktor seçimi estetik operasyonlar için çok önemli. Doğru doktoru seçmek operasyonun başarısı açısından fazlası ile mühim.

Hem kişinin taleplerine cevap verebilecek hem sağlığını koruyacak hem de operasyonu başarılı bir şekilde tamamlayacak bir doktor seçmek, estetik operasyon geçirmeyi düşünen kadının hayalidir.

Özellikle bazı estetik operasyonlarda estetik cerrah mı yoksa ilgili bölgede uzmanlığı olan bir cerrah mı operasyonu yapmalı bu bir soru işaretidir. Günümüzde bu soru işareti en çok burun estetiğindeki doktor seçiminde ortaya çıksa da genital estetikte aynı merak edilen durum mevcut.

Genital estetik yaygınlaşırken doktor sorusu gündeme geliyor?

Genital estetikteki doktor seçiminde kişi öncelikle kendisini rahat hissettiği, güvendiği ve sahip olduğu sorun için detaylı bir planlama yapan hekim kimse onunla yoluna devam etmeli.

“Hangi uzmanlık alanındaki doktor?” sorusunun ise belirgin bir cevabı yok. Bir estetik cerrah uzmanlığı gereğince genital estetik operasyonlar yapabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı da uzmanlığı sebebiyle genital estetik operasyonları yapabilir.

İki alandaki doktorlar da farklı disiplinler üzerinden kendi bakış açılarını geliştirdikleri için operasyonlara farklı gözlerle yaklaşabilirler. Farklı teknikler uygulanması da yine uzmanlık alanına hatta doktora göre bile değişiklik gösterir. Bundan dolayı kişinin kendi seçimini yapması ve rahat hissetmesi çok önemli.

Görünüş kadar işlevsellik de önemli

Genital estetik operasyonlarında görünüşün düzeltilmesi kadar işlevselliğin korunması da çok fazla ön planda. Özellikle vajina daraltma gibi operasyonlarda his kaybının yaşanmaması kişinin yaşam kalitesi açısından oldukça mühim. Bu nedenle de kişiler genital estetik operasyonları için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidebilirler. Özellikle de kozmetik amaçlı yapılan genital estetik operasyonlarında sadece görüntünün değiştirileceği düşünülse de aslında işlevselliğin korunması ve hastanın cinsel fonksiyonlarında bir sorun olması halinde bu fonksiyonların düzeltilmesi amacıyla da yapılır. Böyle bir durumda en önemli nokta konuya hakim bir uzmanın tercih edilmesi, hem estetik hem de işlevsellik açısından sonuçların çok daha iyi olmasında etkili olur.