Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketimi Nasıl Olmalı?

25.10.2021
Hamilelikte Maden Suyu ve Soda Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte sıvı tüketimi, amniyotik sıvının oluşumu, sindirim sistemi fonksiyonu ve toksinlerden arınma gibi birçok konuda önemli rol oynar. Anne adaylarının günde ortalama 10-12 bardak su içmesi tavsiye edilir. Suyun hamilelik için önemi büyük olsa da elbette anne adayları özellikle sıcak günlerde farklı içecekler de tüketmek ister.

Ferahlatıcılığı ya da mideye etkisi nedeniyle anne adaylarının aklına gelen ilk içecekler ise maden suyu ya da soda olur. Ancak anne adayları, bebeğin sağlığı açısından hamilelikte soda tüketimi ya da maden suyu içmenin doğru olup olmadığını merak eder. İşte, gebelikte maden suyu ve soda tüketimi ile ilgili soruların cevapları:

Hamilelikte Maden Suyu İçilir mi?

Hamilelikte maden suyu tüketimi güvenlidir, anne ya da bebeğe zarar vermez. İçeriğindeki zengin mineraller nedeni ile anne adayının doğal maden suyu içmesi yararlı olabilir.

Maden suyunun içerisinde tatlandırıcı bulunmamasına dikkat edilmelidir. Günlük tüketimi bir bardak maden suyu ile sınırlamakta da fayda vardır. Anne adayının midesi ile ilgili herhangi bir sağlık problemi yaşaması durumunda maden suyu tüketimi ile ilgili öncelikle doktor tavsiyesine başvurması gerekir.

Hamilelikte Soda Zararlı mı?

Maden suyu ve sodanın çoğunlukla aynı tür içecek olduğu zannedilir. Bu nedenle önce maden suyu ve soda farkının öğrenilmesinde fayda vardır. Maden suyu, yerin derinliklerinden çıkarılan, içerisinde çözünmüş halde mineral ve tabii gaz bulunan içecektir. Soda ise gaz veren karbondioksit ve sodyum bikarbonatın işlenmiş suya eklenmesi ile elde edilir.

Maden suyunda demir, sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi çıkarıldığı yere göre farklılıklar gösterebilen mineraller bulunur. Sodanın içerisinde ise bikarbonat ve sodyum bulunur.

Hamilelikte İçilmemesi Gereken İçecekler Nelerdir?

Bu farklılıklarla birlikte hamilelikte soda içmek zararlı değildir. Ancak zengin mineral içeriği nedeni ile soda yerine gebelik döneminde maden suyu içmek daha yararlı olabilir. Ayrıca gün içinde su yerine soda ya da maden suyu içilmemeli, anne adayı günlük su tüketimini karşılamaya özen göstermelidir.

Hamilelikte İçilmemesi Gereken İçecekler Nelerdir?

Düşük riski ya da özel bir sağlık durumu olan anne adayları, hamilelikte içecek tüketimi ile ilgili öncelikle doktor tavsiyesine başvurabilir. Risksiz bir hamilelik süreci geçiren anne adaylarının içecek tüketimi ile ilgili dikkat etmesi gerekenler ise şunlardır:

  • Kafein tüketimi, 200 mg ile sınırlandırılabilir. Sadece kahvenin değil, kimi çay türleri, çikolata ve bazı ilaçların da kafein içerdiğini bilmek ve günlük tüketimi buna göre ayarlamak önemlidir.
  • Hamilelikte alkol tüketimi, anne ve bebek sağlığı açısından risklidir.
  • Beklenenden fazla kalori almamak için meyve suyu tüketim miktarını sınırlamakta fayda vardır.
  • Tatlandırıcı, renklendirici veya katkı maddesi içeren gazlı ya da gazsız içecekleri içmemeye özen gösterilebilir.

Anne adaylarının içecekleri bitki çayı türü ile ilgili de mutlaka doktor tavsiyesine başvurmaları gerekir.