Çikolata Kisti Hamilelikte Kaybolur mu?

15.03.2022
Çikolata Kisti Hamilelikte Kaybolur mu?

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, endometrium adı verilen rahim dokusunun vücudun rahim dışındaki bölgelerinde oluşmasıyla ortaya çıkar. Bu dokular rahim dışında yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ve hatta karın boşluğunda bile görülebilmektedir.

Oluşan kistlerin içerisinde aslında vücuttan dışarı atılamayan adet kanı bulunmaktadır. Bu kistler renkleri ve şekilleri nedeniyle çikolata kisti olarak adlandırılır. Yumurtalıklarda ya da fallop tüplerinde hasara, irritasyona ya da tıkanmaya neden olduğu durumlarda gebe kalabilme şansı düşmektedir.

Çikolata kisti aşırı ağrılı regl dönemi, pelvik bölgede kronik ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı, bağırsaklarda rahatsızlık gibi şikayetlere neden olmaktadır. Ayrıca adet dönemleri arasında lekelenme ya da hafif kanama da bu belirtilerden bazılarıdır.

Kadınlarda infertilite nedenleri arasında yer alan çikolata kisti ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan gebelikte çikolata kistine ne olduğuna da bu yazımda yanıt vermeye çalışacağım.

Hamilelik ve Çikolata Kisti

Günümüzde çikolata kisti olan birçok kadın hamile kaldığında kistin belirtileri genel olarak azaldığı ve bazı hastalarda tamamen ortadan kalktığından, kistin küçüldüğünden ya da tamamen ortadan kalktığı zannedilmektedir.

Acaba durum gerçekten böyle mi? 1950 - 60’lı yıllarda çikolata kistinin önemli tedavi yöntemleri arasında hamilelik de yer almaktaydı. Ancak bu durum tamamen bir mitten ibarettir.

Günümüz modern tıbbında hamilelik, çikolata kistinin tedavi yöntemlerinden birisi olarak kabul edilmemektedir. Hamilelik ile beraber vücutta adet baskılanmaktadır. Bu sayede çikolata kistinin neden olduğu ağrı da ortadan kalkmaktadır.

Hamilelik ile beraber ortadan kalkan şikayetler genellikle doğum sonrasında tekrar görülmektedir. Hamilelik ile beraber çikolata kisti lezyonlarının ya da neden olduğu ağrının tamamen ortadan kalktığı ve bir daha görülmediği ile ilgili bir kanıt bulunmamaktadır.

Tüm bu bilgilere ek olarak gebelik sürecinde artan progesteron hormonu ile birlikte endometrial büyümenin küçüleceği düşünülür, nitekim bu bilgi tamamen yanlış da değildir. Yine de gebelik sürecindeki endometriozis hastalarının hepsinde aynı küçülme gerçekleşecek şeklinde bir genelleme de yapılamaz. Bazı kadınlarda gebelik döneminde çikolata kisti belirtilerinin şiddetlendiği yönünde de veriler mevcuttur.

Çikolata Kistinin Hamilelikte Tehlikelerine Dikkat!

Hamilelik çikolata kistini belki bir miktar geriletebilir. Peki acaba çikolata kisti Hamilelikte bir sıkıntı yaratır mı? Çikolata kistinin hamilelik üzerinde bazı önemli olumsuz etkileri bulunabilmektedir.

Çikolata kisti hamilelikte preklamsi, plasenta previa, erken doğum, zarların erken yırtılması, düşük doğum ağırlıklı bebek ya da düşük riskini anlamlı olarak arttırmaktadır. Plasenta previa, plasentanın rahimde çok aşağıda olmasına, serviksin bir kısmını ya da tamamını kapatmasına verilen isimdir.

Plasenta previa doğumda hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atmaktadır. Ayrıca çikolata kisti olan kadınlarda sezaryen doğum oranının daha yüksek olduğu da bilinmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle sezaryen doğum tercih edilmektedir.

Çikolata kisti, hamilelikte hem anneyi hem de bebeği tehlikeye atabildiği için hamilelik bir tedavi yöntemi olarak önerilmemektedir. Burada bahsedilen risklerin tüm endometrioması olan gebelerde görülmediğinide belirtmek isterim.

Endometriozis (Çikolata Kisti) hakkında daha detaylı bilgi almak için https://cikolatakisti.info/ sitemi ziyaret edebilirsiniz.