Miyomlar Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor

Miyom, rahim ve rahim duvarında gelişmekte, anormal vajinal kanamalara, kısırlığa ve düşüğe neden olabilmekte ve sağlığı ciddi oranda tehdit etmektedeir. Miyomlar, rahim ve rahim ağzında görülen anormal boyuttaki düz kas dokusu büyümeleridir.

Tümörler halk arasında kanser olarak bilinse de miyomların kansere dönüşme olasılığı oldukça düşüktür ama gene de kötü huylu yönde dönüşebilecekleri az da olsa akılda bulundurulmalı ve takip ihmal edilmemelidir. Üreme çağlarındaki bir kadında rastlanıldığında büyük problemlere yol açabilir, bazen de tesadüfen jinekolojik muayenede saptanabilir. Ancak sıklıkla 35-40’lı yaş grubu arasında görülmektedir. Ergenlik döneminde görülme olasılığı oldukça düşük fakat yaşın ilerlemesine paralel olarak görülme sıklığı artabilir.

Öte yandan miyomlar östrojen hormonuyla büyüme eğilimi gösterdiği için hamilelik döneminde de bu büyüme devam edebilir. Hamilelikte ayrıca dejenerasyon dediğimiz bir bozulma sonucu klinikte ağrı, ultrasonda ise farklı görüntüler izlenip gebelikte de sıkıntılara neden olabilir. Ama bu durumlar her zaman görülmez. Menopoz döneminde de östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak küçülebilmektedir.

Farklı belirtilerle ortaya çıkan miyomlar, çeşitli durumlarda belirti vermeyebilir. Bazen rutin kontrollerle tespit edilebilen miyomların tespit edilmesi için kapsamlı bir jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir.

Miyom Belirtileri

  • Adet dönemlerinde aşırı kanama,
  • Kansızlık,
  • Karın ve rahim bölgesinde büyüme,
  • Cinsel ilişkide şiddetli ağrı,
  • Bel ve kuyruk sokumunda ağrı,
  • Sıklıkla idrara çıkma isteği,
  • Tüplerin tıkanması (bazı durumlarda miyomlar tüplerin tıkanmasına yol açabilir),
  • Kabızlık

Her kadında bu belirtiler farklı şiddette farklı belirtide meydana gelebilir. Miyomlar; büyüklük sayı ve büyüme hızına göre farklı sorunlara davetiye çıkarabilir. Miyomlar ameliyatla vücuttan alınabilir ancak ameliyattan sonra nüksetme riski de artış göstermektedir. Ameliyat sonrası mikro boyuttaki miyomlar kalabilir ve zamanla büyüyerek çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir. Fakat miyomlar küçük çaplı ise ameliyat edilmeden de kontrol altında tutulabilir. Belirtileri ağır ve günlük hayatı aksatan boyutta ulaştığında ameliyat gerekebilir.

Büyük problemlere yol açmayan miyomlar için klinik izlem yeterli olabilmektedir. Miyomların giderek büyüdüğünü düşünecek olursak, bu durumda erken teşhis oldukça önem taşıyor. Miyomlar geç fark edildiğinde veya ciddi klinik şikayetlere neden olduğunda cerrahi operasyonu gerekli kılabilir.

Cerrahi Tedavide Açık Ameliyat Şart mıdır?

Günümüzde miyomların cerrahi tedavisinde özellikle kapalı ameliyatlardan çok yararlanmakta. Rahmin iç tabakasına yakınsa histeroskopi, daha derinde ve büyükse laparoskopik olarak ameliyat yapılmaktadır. Son yıllarda özellikle Robotik olarak miyom ameliyatı başarıyla yapılmaktadır.

Miyom Ameliyatlarında Rahim Alınmalı mı?

Cevap çok net; hayır. Rahim birçok vakada korunabilir. Buradaki önemli noktalardan biri ise bu ameliyat tekniklerini uygulayan cerrahın tecrübesidir. Özellikle rahmin korunduğu hastalarda cerrahi sonrası takip önemlidir.

Miyom Cerrahisi

Miyom hakkında detaylı bilgi almak için, aradığınız herşeyi bulabileceğiniz miyomcerrahisi.com sitemizi ziyeret edebilirsiniz.

Basında Çıkan Haberler

Kilo aldığını düşündü, miyomu olduğunu öğrendi! (Şişkinlik mi, miyom mu?)

Rahmin kas tabakasından kaynaklanan ve yine rahim içi ya da çevresinde görülen iyi huylu katı tümörlere...

Miyomları Gözden Kaçırmayın

Toplumda sıklıkla yumurtalık kistleriyle karıştırılan miyomlar, aslında hem...

Miyomlar Kadın Sağlığını Tehdit Ediyor

Miyomların rahim ve rahim ağzında görülen anormal boyuttaki düz kas dokusu...

Çikolata Kisti ve Miyomlar

Üreme çağında Uterus’un (rahim) iç tabakasını oluşturan endometrium dokusu...

Şişkinlik Sandığınız Miyom Olabilir 

Şiddetli baş ağrılarından yakındığını söyleyen biri için genelde ilk düşündüğümüz şey “Migreni var herhalde” olur...

Miyom Cerrahisi Hakkında Merak Edilenler

•Miyom nedir? Nerelerde görülür?

Miyomlar uterus’un (rahim) kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir.

•Neden oluşur?

Sıklıkla kadınların üreme çağında görülür. Miyomların oluşmasındaki en önemli faktör östrojen hormonudur.

•En çok hangi hangi yaş grubunda miyom vakalarına rastlanır?

Miyomlar üreme çağında karşımıza çıkmakla birlikte en sık 35-40’lı yaşlardaki kadınlarda görülür. Ergenlik çağında görülme olasılığı çok düşüktür fakat yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı artar.

•Günümüzde Miyomların görülme sıklığı artmış mıdır?

Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin çok gelişmesi nedeniyle daha erken tanı koyabilmekteyiz. Bu yüzden daha çok miyom tanısını koymaktayız. Gerçek bir rakamsal artıştan söz edemeyiz.

•Miyomların tanısı nasıl konur?

Miyomlar çoğunlukla jinekolojik muayene sırasında ultrason ile kolaylıkla görüntülenir. İhtiyaç duyulması halinde yumuşak doku tümörü olduğu için Magnetik Rezonans (MR) ile ileri görüntüleme yapılabilir.

•Miyomun ameliyatla tedavisinde miyomun boyutu (çapı) önemli midir?

Klinik pratikte en önemli nokta miyomun çapından ziyade klinikte anormal uterin kanama, ağrı, kısırlık veya etraf organlara bası yapıp bir probleme neden olup olmadığıdır. Miyomun çapı ise daha az önemlidir. Örnek vermek gerekirse rahmin dış duvarındaki 5 cm’lik bir miyomu takip ederken, rahim içindeki 1-2 cm’lik miyomlar ise çok ciddi vaginal kanama yaptığı için cerrahi müdahale ile çıkarıyoruz.

•Büyüme hızları öngörülebilir mi? Çok hızlı büyüyen ya da çok yayılmacı agresif (Kötü huylu/Malign) türleri var mıdır?

Miyomların kansere dönüşme olasılığı oldukça düşük olsa da bu ihtimal akılda bulunmalı ve takipler ihmal edilmemelidir. Oldukça nadir görülse de sarkomlar yani kötü huylu miyomlar çok hızlı büyüyerek başka dokulara yayılabilmektedirler.  O nedenle takibe alınan miyomlar belli aralıklarla kontrol edilmelidir.

•Hangi belirti veya belirtiler miyom varlığını düşündürebilir?

Miyomlar genel olarak adet döneminde aşırı kanama meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu kanamalar adet dönemlerinden sonra da görülebilmektedir. Cinsel ilişkide zorlanma ve aşırı ağrı, bel bölgesinde ağrı, sık sık idrara çıkma isteği, karın veya rahim bölgesinde şişkinlikler miyomların sık karşılaşılan belirtileridir. Nadir olarak miyomlar bağırsaklar üzerinde veya idrar torbası üzerinde basınç yapmaktadır. Bu durumlarda kabızlık da meydana gelmekte veya sık sık idrara çıkma şikayeti görülebilir. Bazı durumlarda ise miyomlar herhangi bir belirti göstermeden oluşmaktadır. Bu nedenle rutin jinekoloji muayenelerinde rastlantısal olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle üreme çağındaki kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması önerilmekteyiz.

•Hangi belirti mutlaka hemen bir doktora başvurulmasını gerektirecek kadar kritik olabilir?

Aşırı kanama, bası şikayetleri veya pelvik ağrı varsa hemen hasta jinekoloğa başvurmalıdır.

•Genetik faktörler miyom görülmesinde etkili olabilir mi?

Miyom gelişmesinde genetik önemli bir faktördür. Birincil derecede akrabalarında miyom olan kişilerde miyom görülme riski oldukça yüksektir.

•Miyom varlığı çocuk sahibi olmayı etkiler mi?

Miyomlar büyüme yerine göre kısırlığa neden olabilmektedir. Subseröz adı verilen, rahmin dış kısmına doğru büyüyen miyomlar herhangi bir şekilde kadınların üreme sistemine zarar vermemektedir. Ancak submüköz adı verilen miyomlar, yani rahmin iç tabakasına, bebeğin yerleşeceği yere yakın yerleşen miyomlar gebe kalma şansını önemli ölçüde düşürmektedir. Rahim duvarının içerisinde büyüyen ancak herhangi bir şekilde içeriye ya da dışarıya doğru büyüme göstermeyen miyomlar ise ancak 4-5 cm ve üzeri boyutlara ulaştığında gebelik şansını olumsuz yönde etkilemektedir.

•Hamilelik sırasında düşük yapılmasına yol açabilir mi?

Hamilelik sırasında rahimde bulunan miyomun gebelik üzerine etkisi çok sınırlıdır. Daha çok dejenerasyon olarak adlandırdığımız bir değişiklik geçirirler ve şiddetli ağrılara neden olabilirler.

•Miyom ile kistler arasında ne fark vardır?

Miyomlar düz kas hücrelerinin bir araya geldiği çoğunlukla rahmin içinde veya çevresinde bulunan katı tümörlerdir. Kistler ise yumurtalık içindeki çoğunlukla su ile dolu keselerdir. Birbirleri ile hiçbir benzerlikleri yoktur.

•Günümüzde Miyomların Modern Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hiçbir şikayete neden olmayan hastalar sadece klinikte izlenir. Herhangi bir ilaç veya cerrahi düşünülmez. Fakat klinik şikayete neden olanlarda önce medikal tedavi kullanılır. Medikal tedaviye cevap vermeyecek olanlarda rahmin içine yakın olanlarda histeroskopik yolla, daha derinlerde, dışa yakın olanlarda ise robotik cerrahi veya laparoskopik cerrahi ile tedavi edilmektedir.